Uncategorized @tr

Afyon Kocatepe Üniversitesi Duyar Pompa’yı Ziyaret Etti

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden bir grup akademisyen fabrikamızı ziyaret etti. Akademisyenlere düzenlenen program 2 etap olarak gerçekleştirildi. İlk etapta NFPA 20, UL ve FM kuruluşları ve standartları hakkında bilgilendirme sunumu yapılırken ziyaretin ikinci etabında fabrika gezisi yapıldı.

Ziyaretçilerimize Duyar Pompa’nın yüksek verimli pompaları ile üretilen yangın grupları hakkında bilgilendirme yapıldı. NFPA 20 standartlarına göre pompa malzeme kombinasyonunun çark bronz, mil paslanmaz çelik, gövde dökme demir ve salmastranın yumuşak olması gerektiği ve pompa performansının anma debisinin 150 % ‘sinde anma basıncının 65% ‘nin altına düşmemesinin NFPA 20 standartlarına uygunluğu ve yangın pompalarının kullanıldığı tesisin olası yangın anında güvenliği konusunda hayati öneme sahip olduğu vurgulandı. FM Global ve UL kuruluşlarının yangın pompa sistemleri için önemi ve sertifikalandırma süreçleri hakkında bilgilendirme yapılarak yangın pompaları için Factory Mutual (FM) ve Underwriter Laboratory (UL) belgelendirme kuruluşlarının talep ettikleri özellikler hakkında sunum yapıldı.

Saha uygulamalarında emme ve basma hattında yangın pompa sistemlerinde uyulması gereken montaj kuralları ve uygun ekipmanlarının seçimi konusunda bir aktarım gerçekleştirildi.  Redüksiyon kullanılması durumunda Emme hattında eksantrik redüksiyon kullanımının pompa emişini rahatlatacağı ve pompa girişinde hava cebi oluşumunu engelleyeceği vurgulandı. NFPA 20 standartlarına göre emme hattı boru çapı belirlenirken su hızının 150% debide 4,6 m/s ‘yi geçmemesi dikkate alınmaktadır. Boru çaplarının standartlara uygun belirlenmesi, kullanılacak vana ve aksesuarlarında uygun boyutta belirlenmesi açısından hayati öneme sahiptir. NFPA 20 standartları ve Türkiye yangın yönetmeliğine göre yangın pompa sistemlerinde kullanılan her bir pompa için (jokey pompa dahil) ayrı bir kontrol panosu kullanılmalıdır.


Ziyaretin ikinci etabında fabrika gezisi gerçekleştirildi. Fabrikamızın üretim, montaj ve test hatları ayrı ayrı tanıtıldı, montajı tamamlanmış sevke hazır yangın setleri ve hidroforlar üzerinden yangın setleri ve hidroforların temel çalışma prensipleri ile yangın setleri ve hidroforlarda kullanılan ekipmanlar ve montaj şekli pratik olarak da gösterildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen İşleri ekibine nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz. Kendilerinin ziyaretleri vasıtasıyla akademik ve pratik bilgilerin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi imkanına sahip olduk. Duyar Pompa olarak üniversite, özel sektör iş birliğinin önemli olduğunu düşünüyor ve ilgili bölümlere sahip üniversitelerle diyaloglarımızı sürdürmek istiyoruz.