Uncategorized @tr

Dünya Gazetesi Söyleşi; Faaliyetlerimiz & Projelerimiz

İş dünyasına yönelik yayınlar gerçekleştiren, ülkemizin ilk ve tek ekonomi gazetesi Dünya grubu ile sektörümüze ve şirketimizin faaliyetlerine dair bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Firmanız hakkında bilgi vererek, bölgedeki faaliyetlerinizi, istihdam, kapasite büyüklüğünüz gibi bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2018 yılında %100 yerli sermaye ile kurulduk. Duyar Vana grubunun yedinci fabrikasıyız. İMES Dudullu’da ki fabrikamızda kendi mühendislik ekibimiz ve tecrübemiz ile ürün yapılan pompaların üretimi yapılmaktadır. Yangın tarafında, yangın pompa setlerimizi NFPA normlarına uygun olarak müşterilerimize sunmaktayız. Ayrıca yeni ürün olarak kullanım ve yangın suyu hidroforu üretimimizi de haziran sonu itibarı ile tamamladık. Gerek motor üzeri frekans kontrollü gerek paslanmaz gerekse de noryl çarklı hidroforları ürün gamımıza ekledik. Fabrikamızda ERP sistemi kullanılmakta olup, tüm data sistemimize günlük olarak girilmekte, sistem ihtiyaçları günlük olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca teknik pazarlama kanadında proje firmaları, kamu kurumları, kontrol birimleri, müşavir firmalar ve özel inşaat firmaları ile teknik bilgi paylaşımı için de ‘İş Geliştirme Müdürlüğümüzü’ kurduk ve firma ziyaretlerine temmuz ayı itibarı ile başladık.

  • 2020 yılına ilişkin firmanızın büyüme, kapasite, yeni yatırım, yeni proje, yeni ürün, Ar-Ge çalışması, ek tesis yatırımı, yurtdışı pazar anlamında hangi konulara imza attı? Yatırımlarınıza ayırdığınız bütçe ile firmanıza yapacağı katkılar hakkında bilgi verir misiniz?

    Ürün gamımıza yatay ayrılabilir gövdeli çift emişi pompaları üreterek başladık. HVAC grubu eksiklerimizi tamamlayabilmek için tüm imkanlarımız ile çalışmaktayız. Şu anda İMES fabrikamızda; ayrılabilir gövdeli pompaların yanı sıra yatay uçtan emişli norm pompalar, yatay kademeli pompalar, kullanım suyu hidroforları- frekans kontrollü/konvansiyonel/yangın, frekans kontrollü paslanmaz hidroforları müşterilerimize sunabiliyoruz. Kendi mühendislik bilgimizi, İTÜ ve Marmara Üniversiteleri’nin de danışmanlığı ile birleştirerek, seri üretime geçtik. Şu an yangın gruplarımız NFPA 20 uygunluk belgesine sahip olup, UL ve FM sertifika sürecimiz devam etmektedir. Maalesef pandemik durum sebebi ile ihracat operasyonumuzu 2021 yılına ertelemek durumunda kaldık ama önemli olan önce sağlık.
  • 2020 yılında yeni yatırımlarda bulunacak mısınız? Yatırımınızın içeriği, miktarı, ne zaman devreye gireceği ve yapacağı katkılarla ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz? Hedefleriniz nelerdir?

2020 için de NFPA 20 uygun yatay uçtan emişli pompaları ürün gamımıza ekledik, 2020 ilk çeyrek itibarı ile başlayan hidrofor Ar-ge çalışmasında hedeflendiği şekilde 2020 2. Çeyrek haziran ayı için de tamamlandı. Ar-ge tarafında ki en büyük hedefimiz, 2020 sonunda yangın pompaları için UL Listed ve FM Approved belgelendirme süreçlerini tamamlamak.

  • Sektörünüzün gelişimini hızlandırmak adına firmalara ve sektörel örgütlenmelere düşen görevler neler olabilir? Sektörün gelişimi için Hükümetten ve sektörden beklentileriniz nedir?

Pompa, mühendislik bilgisi ve tecrübesi ile üretilen ve akabinde çeşitli standartlara uygun olarak pazarlaması ve satışı yapılan bir ürün. Bizim amacımız NFPA 20’ye uygun, ticari kaygı sebebi ile  bu standartlardan sapmayan bir yaklaşım ile üretimlerimizi yapmak. Dileğimiz başta Duyar Pompa olarak bizim ve diğer tüm sektör firmalarının bu mühendislik anlayışı ile belirlenen standartlara uygun üretim yapmaları olacaktır.

  • Sektörde yaşadığınız en önemli sorunlar nedir? Çözüm önerilerinizi anlatabilir misiniz?

NFPA 20, dünyada ki tüm yangın standartlarının çıkış noktasıdır. En büyük problem belirlenen bu standartların ticari kaydılar sebebi ile esnetilmesi. Umarız bu ticari kaygılar zamanla yok olur ve tüm firmalar belirlenen standartlara uygun ürünler verir.