Haberler

Galatasaray Tesislerinde Duyar Pompa Yangın Seti

gs referans sm post 120624 scaled

Galatasaray Tesislerinde Duyar Pompa Yangın Seti

Galatasaray tesislerinde yangın güvenliği Duyar Pompa’ya emanet. Yüksek verimli ve çevreci pompa sistemleriyle prestijli projelerin marka ismi Duyar Pompa olmaya devam ediyor.

Sarı – kırmızı renkli spor kulübü Galatasaray’ın tesislerinde Duyar Pompa yüksek verimli yangın pompa seti kullanıldı. 119 yıllık Spor Kulübü’nde; 65 yılın tecrübesi tercih edildi. Sektörün lider markası Duyar Pompa, akıllı teknolojileriyle ve çevre dostu ürün gamıyla uzun ömürlü ve maksimum konforlu bir kullanım sağlıyor.

galatasaray tesisleri

Galatasaray Tesislerinde Yangın Seti

Duyar Pompa’nın çözüm ortağı olduğu projede, NFPA 20 uyumlu DNP 65-250 yatay uçtan emişli 30 kW elektrik motorlu 1 adet asıl, 1 adet yedek ve tesisat kaçaklarını önlemek üzere 1 adet jokey pompa ve genleşme tankından oluşan yangın pompa seti kullanıldı.

Projede ayrıca Frekanslı Motor Üzeri 2 pompalı Hidrofor seti, Opus serisi Frekans Konvertörlü Sirkülasyon Pompası, dalgıç tip drenaj pompası ve Atık Su Pompaları da kullanıldı.

Çözüm ortağı olunan projede kullanılacak olan yangın seti, kullanım ömrü boyunca hizmet sunacak. Galatasaray Spor Kulübü için seçilen pompa sistemleri içerisinde yer alan yangın seti, tesisin yangın güvenliğini sağlayacak. Yangın Pompa seti, 1 adedi asıl, 1 adedi yedek ve 1 adedi tesisat kaçaklarını önlemek üzere jokey pompadan oluşuyor. Setin içerisinde genleşme tankı da yer alıyor.

NFPA 20 yangın pompası

Kullanıcıya Faydalı Çevreye Duyarlı

Bina teknolojileri, endüstriyel tesisler, enerji ve gaz üretim tesisleri için ihtiyaca en uygun pompa sistemleri sunan Duyar Pompa, prestijli projelerde yer almayı sürdürüyor.

Duyar Pompa yüksek verimli pompa sistemleri, enerji sarfiyatının düşmesini sağlıyor. Böylece pompa sisteminin kullanım ömrü artarken, maliyetleri de düşüyor. Kullanıcıya faydalı, çevreye duyarlı ürün gamıyla sektörün aranan markası Duyar Pompa olmayı sürdürüyor.

Duyar Pompa’nın çözümleriyle kurulan yangın güvenlik sistemleri, canlılığı tehdit eden yangın felaketine karşı müdahale imkânı sağlayacak. Yangınının hızlıca kontrol altına alınması için söndürme sistemlerinin de hızlı ve verimli çalışması kaçınılmaz bir gereksinim olarak öne çıkıyor. Bu noktada pompanın verim ve enerji tasarrufu sağlaması da ilgili projenin ihtiyacına göre seçilmesinde yatıyor.

MFRK ustu 3 1

Frekans Konvertörlü Pompa Sistemleri

Duyar Pompa yüksek verimli ve çevreci ürün gamıyla çözüm ortağı olduğu Galatasaray Tesislerinde yer alan Hidrofor ve sirkülasyon pompaları frekans konvertörleri sayesinde verimli enerji sunmaktadırlar. Frekans konvertörlü pompalar, ihtiyaç duyulan maksimum yüke uygun olarak Duyar Pompa mühendisleri tarafından seçilmektedirler.

Frekans konvertörlü sirkülasyon pompaları, ısıtma periyodunun %98’ine karşılık gelen kısmı yük ihtiyaçlarında frekansı düşürerek, pompanın gerçekte ihtiyaç duyulan değere daha yakın bir noktada çalışmasına olanak tanırlar. Böylece önemli bir enerji tasarrufu sağlarlar. Enerji verimliliğini etkileyen bir diğer konu ise, pompaların seçimine ilişkindir. Eğer pompa yanlış noktada seçilmiş ise motor ve hidrolik verimliliğinin yüksek olmasının avantajları neredeyse ortadan kalkıyor. Pompa eğrisi üzerinde belirtilen en yüksek hidrolik verim noktasının ±%20 aralığındaki bölgede seçilmesi gerekiyor. Eğer bu bölgede seçilmezse yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilemeyebilir.

Genleşme Tankı

Genleşme tankı ısının kontrol alınmasını sağlayarak, sistemdeki basıncı düşürür. Böylece ısının kontrol alınmasını sağlar. Suyun ısındığı zaman genleşmesi nedeniyle, kapalı ısıtma sistemlerindeki basınç artar. Eğer sıcaklığın artması ile genleşen su kontrol altına alınmaz ise borularda, kazanda ve ısıtma sisteminde sızıntılara neden olarak sistemin arızalanmasına yol açar.

Genleşme tankı artan ısı basıncı ve ısıtma sistemi arasındaki “ara bulucu” görevini üstlenmektedir. Sistemin istenilen performansta çalışmasına yardımcı olur. Günümüzde her kazan dairesinde bir genleşme tankı bulunmaktadır. Genleşme tankları, sistemdeki basıncı eşitler. Lastik bir diyafram ile iki bölüme ayrılmış küçük bir tanktır. Sistem şu şekilde işler; sıcak su, ısıtma sistemine girerken sistemdeki basınç artar. Bu basınç arttıkça, genleşme deposunda bulunan diyafram aşağı itilir. Böylece tanktaki hava sıkışır ve fazla suyun girmesi için alan yaratılmış olur. Sistemdeki aşırı basınç azalır ve böylelikle boruların hasar görmesi önlenmiş olur.

genlesmetanki

Pompalarda Enerji Verimliliği

Pompa sistemlerinde enerji verimliliği pompanın projeye uygun seçilmesi ve teknolojisiyle ilgilidir. Bir pompayı tercih ederken, verimliliğini etkileyen faktörlerin bilinmesi, pompanın tasarruflu çalışmasının yanında uzun ömürlü ve sessiz çalışmasını da sağlayacaktır.

Eğer pompa yanlış noktada seçilmiş ise motor ve hidrolik verimliliğinin yüksek olmasının avantajları neredeyse ortadan kalkıyor. Pompa eğrisi üzerinde belirtilen en yüksek hidrolik verim noktasının ±%20 aralığındaki bölgede seçilmesi gerekiyor. Eğer bu bölgede seçilmez ise yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilemeyebilir.

Duyar Pompa, yangın söndürme sistemlerindeki uzmanlığıyla, uluslararası standartlara uygun (NFPA 20, TSE ve CE) yüksek verimli yangın pompaları üreterek, ihtiyaca en uygun seçimlerin yapılmasını sağlıyor. AR-GE yatırımlarıyla geliştirilen akıllı teknolojili, verimli enerji sunan ürün gamıyla; Bina teknolojilerinde, Endüstriyel Tesislerde, Enerji Tesislerinde, Akaryakıt ve Gaz Sanayisinde kullanılabilir. Ayrıca geniş satış sonrası servis ağıyla, düşük montaj ve kullanım maliyetleri barındırarak kolaylık sağlıyor.

Frekans konvertörlü sirkülasyon pompası

Related Posts