Haberler

TOKİ BURSA DUYAR’LI

toki yasama duyarli 2 scaled

TOKİ BURSA’DA DUYAR POMPA İMZASI

TOKİ’nin Bursa’da yapılan konutlarında yangın güvenliği Duyar Pompa’ya emanet.

65 yıllık sektör tecrübesiyle sektörün lider firmalarından Duyar Pompa yangın pompa setiyle çözüm sunmaya devam ediyor.

TOKİ Kayaşehir projesinde ve TOKİ Maltepe Öğrenci yurdu projesinde geniş ürün gamıyla çözüm ortağı olan Duyar Pompa’nın şimdi adresi TOKİ Bursa konutları oldu. Duyar Pompa, Bursa’da yapılan TOKİ konutlarında yangın pompası setiyle çözüm sundu.

Bursa’nın Osmangazi İlçesinde Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi 690 Adet Konut ve 92 Adet Dükkan inşaatı bulunan projede Duyar Pompa çözüm ortağı oldu.

Toki Bursa

TOKİ Bursa Projesi

Yangın Pompa Seti

Projede, DNP 80-250 yatay uçtan emişli 55 kW elektrik motorlu 1 adet asıl, 1 adet yedek ve tesisat kaçaklarını önlemek üzere 1 adet jokey pompadan oluşan yangın pompa seti kullanıldı. Setin içerisinde genleşme tankı da yer alıyor. Ayrıca Frekans Konvertörlü Hidrofor, OPUS serisi Frekans Konvertörlü sirkülasyon pompası ve DWWP Serisi Atık Su Pompası ile projede çözüm sunuldu.

Yangın pompaları NFPA 20 standardına uyumlu olmakla birlikte TSE ve CE standartlarında belgelendirilmiştir. Ulusal ve uluslararası standartlarda üretilen yangın pompaları AR-GE mühendisleri tarafından test aşamalarından geçirilmektedir. Ardından Satış Sonrası Hizmetler Birimi tarafından devreye alım işlemleri yapılmaktadır. Pompalar fatura tarihinden itibaren iki yıl garantilidir.

TOKİ Konutları Duyar’lı

Duyar Pompa prestijli projelerin çözüm ortağı olmayı sürdürüyor. Yangın güvenlik sistemleri sağlayan Duyar Pompa ve Hidrofor firması geliştirdiği teknolojik ürün gamıyla, verimli ve çevreci pompa sistemleri sağlıyor.

TOKİ Bursa projesinde kullanılan yangın pompa seti içerisinde kullanılan NFPA 20 uyumlu DNP 80-250 yatay uçtan emişli yangın pompası, yüksek verimli olması itibariyle düşük enerji sarfiyatı sağlamaktadır. Ayrılabilir gövde konstrüksiyonu ve montaj/demontaj kolaylığı bulunmaktadır. Paslanmaz kılıflar sayesinde aşınma önleyici korunuma sahiptir.

Yangın pompası sistem ekipmanları içerisinde aşağıdakiler yer almaktadır.

  • Gövde rahatlatma vanası
  • Manometre
  • Genleşme tankı
  • Hava atma ventili
  • Çekvalf
  • Jokey pompa
  • Basınç şalteri
  • Prosestat

NFPA 20 yangın pompası

Genleşme Tankı

Projede kullanılacak olan Yangın Pompa seti, 1 adedi asıl, 1 adedi yedek ve 1 adedi tesisat kaçaklarını önlemek üzere jokey pompadan oluşuyor. Setin içerisinde genleşme tankı da yer alıyor.

Genleşme tankı ısının kontrol alınmasını sağlayarak, sistemdeki basıncı düşürür. Böylece ısının kontrol alınmasını sağlar. Suyun ısındığı zaman genleşmesi nedeniyle, kapalı ısıtma sistemlerindeki basınç artar. Eğer sıcaklığın artması ile genleşen su kontrol altına alınmaz ise borularda, kazanda ve ısıtma sisteminde sızıntılara neden olarak sistemin arızalanmasına yol açar.

Genleşme tankı artan ısı basıncı ve ısıtma sistemi arasındaki “ara bulucu” görevini üstlenmektedir. Sistemin istenilen performansta çalışmasına yardımcı olur. Günümüzde her kazan dairesinde bir genleşme tankı bulunmaktadır. Genleşme tankları, sistemdeki basıncı eşitler. Lastik bir diyafram ile iki bölüme ayrılmış küçük bir tanktır. Sistem şu şekilde işler; sıcak su, ısıtma sistemine girerken sistemdeki basınç artar. Bu basınç arttıkça, genleşme deposunda bulunan diyafram aşağı itilir. Böylece tanktaki hava sıkışır ve fazla suyun girmesi için alan yaratılmış olur. Sistemdeki aşırı basınç azalır ve böylelikle boruların hasar görmesi önlenmiş olur.

genlesmetanki

Atık Su Pompası

DWWP Serisi dalgıç pompalar su altında çalışmaya uygun, tek kademeli, monoblok pompalardır.

Döküm gövdeli, 2900 RPM, çıkış çapı DN 50, parçalayıcı bıçaklı, trifaze, santrifüj dalgıç atık su pompalarıdır. Bu tip pompalarda gresli kapalı rulman kullanılmaktadır.

Domestik ve endüstriyel ham atık sular, katı ve lifli parçalar içeren sıvılar olan proseslerde kullanılır. Hidrolik alanına bağlı olarak, pompa aşağıdaki akışkanların iletimi için kullanılır

● Evsel atık su

● Çamurlu ve pis sular

● Endüstriyel atık su

● Yağmur suyu

● Yeraltı suyu

Dwwp gr 18

İhtiyaca En Uygun Çözüm Sistemleri

Bina teknolojileri, Endüstriyel Tesisler, Enerji ve Gaz üretim tesisleri için çözüm sunan Duyar Pompa; ayrıca Frekans Konvertörlü drenaj pompası, sirkülasyon pompası ve atık su pompası ürünleriyle de kullanıcıya memnuniyet sağlıyor.

Duyar Pompa teknolojisi ve doğru pompa seçimiyle ihtiyaca en uygun pompa sisteminin kurulması sağlanıyor. Böylece yüksek verime erişilerek enerji sarfiyatından tasarruf ediliyor. Verimli enerji kullanımı sayesinde pompalar uzun ömürlü ve sessiz çalışarak kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor.

Enerji verimliliğini etkileyen bir diğer konu ise, pompaların seçimine ilişkindir. Eğer pompa yanlış noktada seçilmiş ise motor ve hidrolik verimliliğinin yüksek olmasının avantajları neredeyse ortadan kalkıyor. Pompa eğrisi üzerinde belirtilen en yüksek hidrolik verim noktasının ±%20 aralığındaki bölgede seçilmesi gerekiyor.

Eğer bu bölgede seçilmez ise yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilemeyebilir. Bir pompayı tercih ederken, verimliliğini etkileyen faktörlerin bilinmesi, pompanın tasarruflu çalışmasının yanında uzun ömürlü ve sessiz çalışmasını da sağlayacaktır.

Sonuç olarak enerji tasarruflu yeni nesil ürünlerin kullanımı, hem ödediğimiz bedel anlamında bireysel hem de ülkenin geleceği açısından da toplumsal faydalar sağlayacaktır.

Related Posts